Един час театър
театрална арт-терапия с хора с психични разстройства
Идея и изпълнение: Василена Радева
Експерт театър: Богдана Котарева
Видео реализация: Петя Иванова
Гледайте филма
ЕДИН ЧАС ТЕАТЪР
парола: theatre
В продължение на три години (от 2014-та до 2017-та) веднъж седмично Паник бутон театър в лицето на Василена Радева и Богдана Котарева водеше театрални занимания в Дневен център към клиника за психично болни. Веднъж месечно посещавахме заедно с пациентите спектакъл от репертоара на Софийските театри. Интензивното креативно общуване между артистите и психично болните участници доведе до представянето (зад стените на болницата) на три български текста: “Не падай духом” от Ст. Стратиев, “Туристи” от Чудомир и “Антонио и Клаудия”, пиеса, написана от пациент на клиниката - Георги Ангелов. За своеобразната театрална студия бе създаден и документалния филм “Един час театър” с автор и режисьор Петя Иванова.
С партньорството на Дневен център към Център за психично здраве “Проф. Никола Шипковенски”
Проектът цели запознаване на децата с основни похвати и елементи от различни видове изкуства, както и активно участие на малките пациенти в измисляне и разказване на фантастични истории.
През 2018-та и 2019-та заниманията в болница се провеждаха по веднъж седмично, в продължение на десет месеца, под формата на ателиета, водени от творци и педагози в четири различни области на изкуството: театър, литература, музика и фотография.
Проектът се реализира в партньорство със СБАЛ по детски болести „проф. Д-р Иван Митев“, София и финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“
Съзидателно лечение
творчески занимания с хоспитализирани деца
Идея и изпълнение: Василена Радева (режисьор)
Експерт творческо писане: Ценка Кучева (преподавател по БЕЛ)
Експерт художествена фотография: Петя Иванова (кинорежисьор и фотограф)
Експерт музика: Константин Кучев (автор на песни и музикални ателиета)
Децата и баланса
Артисти от Паник бутон театър в ролята на обучители в инициативата "Приключения на живо".